O czym nie można zapomnieć przy rozliczeniu rocznym?
Początek nowego roku to okres rozliczeń podatników z urzędem skarbowym. Podatnikom podczas składania PIT-a zdarza się zapomnieć o kilku rzeczach, przez które mogą mieć później problemy z fiskusem. W dzisiejszym wpisie wspomnimy kilka z nich.
Termin złożenia zeznania
Części podatników zdarza się zapomnieć, że swój PIT muszą złożyć do określonego dnia. Jeśli dopiero po czasie przypomną sobie o obowiązku podatkowym, powinni czym prędzej złożyć do swojego urzędu skarbowego tzw. czynny żal i brakujące zeznanie. Jeśli to US pierwszy przypomni zapominalskiemu podatnikowi o braku PIT-a, będzie wiązało się to nałożeniem kary.
Jeden PIT czy kilka?
Zdarza się, że podatnik wypełni nieodpowiedni formularz PIT, lub też zapomni, że powinien rozliczyć się z fiskusem na kilku z nich. Przykładem mogą tu być osoby pracujące na etacie i osiągające dochód z mieszkania na wynajem. Podatek w formie ryczałtu powinny one rozliczyć na odrębnym formularzu.
Nieaktualne ulgi i odliczenia
Nie wszyscy pamiętają, że przepisy podatkowe często się zmieniają. Zeszłoroczne zasady rozliczenia podatku niekoniecznie muszą być takie same, jak w obecnym roku. Przed odliczeniem różnego rodzaju ulg warto więc upewnić się, czy wciąż obowiązują, czy wciąż można z nich skorzystać na takich samych warunkach i czy nie zmieniła się ich wysokość.
Załączniki do PIT-a
Niektóre rozliczenia podatkowe wymagają potwierdzeń w postaci załączonych dokumentów. Przed złożeniem PIT-a upewnij się, czy posiadasz wszystkie ich niezbędne kopie lub skany i nie zapomnij ich załączyć do rozliczenia.
Błędy w przepisywaniu formularza
Część podatników osobiście rozlicza PIT, inni proszą o pomoc znajomych lub zaufane biuro rachunkowe. Zdarza się, że przepisując dane z wypełnionego PIT-a mylą one okna formularza, lub wpisują błędne kwoty. Przed wysłaniem dokumentu należy go cierpliwie porównać z tym wypełnionym przez księgową czy koleżankę, by uniknąć stresu związanego z telefonami z Urzędu Skarbowego.