obliczenia księgowego

Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej firmie?

Dodano 26.07.2022, Kategoria: Blog, Tagi:

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca zobowiązuje się do prowadzenia księgowości swojej firmy. Może to zrobić na kilka sposobów: prowadzić ją sam, zatrudnić księgowego, lub zlecić to zadanie zaufanemu biuru rachunkowemu. W przypadku jednoosobowych działalności zatrudnienie księgowego jest zazwyczaj poza zasięgiem finansowym przedsiębiorcy. Pozostaje więc wybór: zlecić to specjaliście, czy zając się tym na własną rękę?

Prowadzenie księgowości JDG na własną rękę

Prowadzenie księgowości na własną rękę wydaje się przedsiębiorcom szczególnie kuszące ze względu na oszczędności – w tym wypadku znikają koszty usług biura rachunkowego. To rozwiązanie wybierają szczególnie osoby prowadzące stosunkowo proste w rozliczeniach działalności. Przedsiębiorca sam prowadzi wtedy rejestry VAT (jeśli jest czynnym podatnikiem VAT), ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia, ewidencję przebiegu pojazdu, sam też rozlicza miesięczne podatki, rozlicza PIT i w razie potrzeby – reprezentuje swoją firmę przed organami państwowymi w razie np. kontroli.

Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Wspomniana oszczędność na usługach biura księgowego może jednak okazać się złudna. Wystarczy niewielki błąd czy zmiana przepisów, aby na przedsiębiorcę została nałożona surowa kara. Dlatego właśnie księgowość JDG powinno prowadzić dobre biuro rachunkowe. Przejmuje ono wszystkie wspomniane wcześniej obowiązki, a przedsiębiorcy pozostaje w zasadzie tylko przesyłanie do biura na bieżąco wszystkich dokumentów. Nie musi on martwić się odpowiedzialnością za błędy w rozliczeniach – spada ona na biuro, które musi posiadać polisę ubezpieczeniową. Specjaliści lepiej poradzą sobie z rozliczaniem niestandardowych transakcji, a przede wszystkim są zawsze na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami. Dobry księgowy okazał się nieocenioną pomocą dla wielu firm, zwłaszcza w ostatnich latach – podczas wprowadzania Tarczy Antykryzysowej podczas pandemii czy przepisów Nowego Ładu.